I SPOTKANIE W KANCELARII PARAFIALNEJ
Ma ono na celu zamówienie/ustalenie terminu ślubu kościelnego. Na wizytę z księdzem (w parafii, której zamierzacie zawrzeć sakrament małżeństwa) najlepiej udać się we dwoje. Duchowny pouczy na nim również o konieczności uczestnictwa w katechezach przed zawarciem sakramentu małżeństwa, ślubnej spowiedzi oraz o dokumentach jakie należy dostarczyć na kolejne spotkanie.
II SPOTKANIE W KANCELARII PARAFIALNEJ
1. Do kancelarii parafialnej należy zgłosić się na TRZY miesiące przed wyznaczoną datą ślubu.
2. Spisanie PROTOKOŁU KANONICZNEGO BADANIA NARZECZONYCH jest kolejnym krokiem na tym spotkaniu. W związku z tym niezbędna jest obecność obojga narzeczonych. Czynność ta zajmie około godziny, wobec powyższego należy stawić się odpowiednio wcześniej w kancelarii albo umówić się bezpośrednio z księdzem na spisanie tego dokumentu.
3. Do tego spotkania będą wymagane następujące dokumenty:
- Wasze METRYKI CHRZTU z adnotacją o bierzmowaniu. Pamiętaj, że dokument ten jest ważny trzy miesiące. Zaświadczenie to znajdziecie w parafii, w której udzielony był chrzest;
- W przypadku ślubu konkordatowego niezbędne jest zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego miejsca zameldowania narzeczonej lub narzeczonego.
Pamiętaj: do USC musicie udać się oboje z dowodami osobistymi i odpisem skróconym aktu urodzenia. To zaświadczenie jest również ważne tylko 3 miesiące; - Dokument świadczący o uczestnictwie w katechezach przed zawarciem sakramentu małżeństwa oraz zaświadczenie ze spotkań w Poradni Życia Rodzinnego.
4. Po spisaniu protokołu kanonicznego, ksiądz wyda Wam dokument na Zapowiedzi w parafii zamieszkania i/ lub Waszych parafii rodzinnych.
5. Wskazane jest również odbycie przed tym spotkaniem pierwszej spowiedzi przedślubnej.
WAŻNE: zwrócić uwagę na zgodność wszelkich danych osobowych — dokumenty z USC, a także METRYKA CHRZTU DO ŚLUBU KOŚCIELNEGO muszą być identyczne: imiona i nazwiska narzeczonych oraz ich rodziców, a także data i miejsce urodzenia narzeczonych. Wszelkie błędy tuż przed ślubem mogą niepotrzebnie przyprawić Wam kłopotu.
III SPOTKANIE W KANCELARII PARAFIALNEJ
1. Należy się na nie udać w tygodniu, w którym ma odbyć się ślub, aby spisać akt małżeństwa. Pamiętaj, że wówczas niezbędni będą również Wasi świadkowie.
2. Zabierzcie ze sobą następujące dokumenty:
- Zaświadczenie o dobyciu dwóch spowiedzi przedślubnych (jedna przed spisaniem protokołu, a druga w tygodniu przed ślubem);
- Aktualne dowody osobiste świadków;
- Dokument wygłoszonych zapowiedzi.
3. Duchowny opowie jak krok po kroku będzie wyglądała liturgia sakramentu małżeństwa.
4. Świadkowie razem z młodymi, składają podpisy w księdze małżeństw i na dokumentach z USC.
5. Jest to również odpowiedni moment aby ustalić z księdzem, które czytanie ślubne wybieracie.
WASZ WIELKI DZIEŃ, czyli DZIEŃ ŚLUBU
1. Jeżeli wcześniej nie udało się spisać aktu małżeństwa, do kościoła należy przybyć ok. 15-20 minut przed rozpoczęciem liturgii mszy św. właśnie w tym celu.
2. Jeżeli wcześniej nie ustaliliście uroczystego wnoszenia obrączek do kościoła np. przez dzieci, przed rozpoczęciem mszy, należy doręczyć je do kancelarii lub zakrystii. Zwyczajowo czyni to świadek.
WAŻNE: Wykonywanie zdjęć, filmowanie podczas ślubu przez uprawnione osoby, należy uzgodnić z księdzem. Aby uniknąć niepotrzebnych stresów, wszelkie formalności załatwiamy zawsze przed ślubem.
Zobacz również:
Wszystkie fotografie, które nie posiadają opisów pochądzą z portalu: pinterest.com
Czyli bierzmowanie jest obowiązkowe do udzelenia przez Księdza ślubu kościelnego?
Dominiko, bierzmowanie jest obowiązkowe.