Nauki przedmałżeńskie

pomysłowa panna młoda_nauki przedmałżeńskie

CZY NAUKI SĄ PŁATNE

Wszystko zależy od formy i parafii. Jeżeli wybierzemy nauki weekendowe, to opłata jest obowiązkowa. O jej wysokości decyduje proboszcz parafii. W sytuacji nauk stacjonarnych (system kilku spotkań) najczęściej opłata jest nieobowiązkowa lub forma zapłaty „co łaska”.

Pamiętajcie również, że wszystkie nauki przedmałżeńskie kończą się „skupieniem”. To, jak ono wygląda również jest zależne od parafii. Mogą to być wyjazdy w miejsca święte, co wiąże się z dodatkowymi kosztami lub uroczystą mszą skierowaną do zakochanych.

KIEDY NALEŻY ODBYĆ NAUKI PRZEDMAŁŻEŃSKIE?

Nauki należy odbyć co najmniej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu. Parafia, w której weźmiecie ślub, będzie od Was wymagała dostarczenia dokumentu z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

KTO JEST ZWOLNIONY Z ODBYCIA NAUK?

Nowożeńcy mogą być zwolnieni z obowiązku odbywania nauk przedmałżeńskich. Z takiej „ulgi” skorzystają Ci, którzy w ostatniej klasie szkoły średniej uczęszczali na zajęcia z religii, na których był prowadzony kurs. Należy jednak przedstawić w parafii, w której ma się odbyć ślub, zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich w ramach religii w szkole.

PAMIĘTAJ: Skorzystanie z „ulgi” nie zwalnia z obowiązkowych przedślubnych wizyt w poradni rodzinnej.

GDZIE ODBYĆ NAUKI PRZEDMAŁŻEŃSKIE?

Nie ma obowiązku odbywania nauk w parafii, w której odbędzie się ceremonia. Można z nich skorzystać nawet w innym mieście.  

qqqq

TRUDNE PYTANIA

O naukach przedmałżeńskich krążą mity. Nowożeńcy obawiają się rozmów na forum na intymne tematy pożycia przedmałżeńskiego, wspólnego zamieszkania przed ślubem itp. Rolą księdza i poradni nie jest umoralnianie nas, tylko pokazanie drogi, jak żyć w zgodzie z Kościołem.

PAMIĘTAJ:  Biorąc ślub kościelny deklarujemy, że zamierzamy żyć zgodnie z nauką Kościoła, zatem uzyskanie szczegółowej wiedzy na temat katolickiego małżeństwa jest konieczne. 

qqqqqqqq

PRZEBIEG SPOTKANIA

Spotkania podzielone są na dwie części : wykład i ćwiczenia. Część teoretyczna opowiada o tym czym jest miłość,  jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych oraz w jaki sposób wychowywać potomstwo w wierze katolickiej. Część praktyczna składa się z ćwiczeń, które sprawdzają Wasze upodobania, podejście do rozwiązania trudności życiowych. W tej części prowadzący omawia również cały przebieg zawarcia sakramentu.

Jeżeli nie jesteście do końca przekonani do nauk przedmałżeńskich, potraktujcie je jako doskonałe źródło wiedzy o sobie i swoim partnerze. Udział w katechezach z pewnością otworzy Wam oczy na różne kwestie życia małżeńskiego.

 

 

Wszystkie fotografie pochodzą z portalu: pinterest.com

 

2 komentarze

  1. ems says: Odpowiedz

    Teraz nikt nie jest zwolniony z nauk przedmałżeńskich. I te lekcje religii w ostatnich klasach szkoły ponadgimnazjalnej nie zwalniają z odbycia takiego kursy 🙂 Wiem bo miałam to zajęciach z KKK 😀 nie zawsze jest tak że prowadzone są w dwóch częściach zależy od parafii i od tego kto prowadzić kurs .:) tak małe Uwagi 😀

  2. Klaudia says: Odpowiedz

    Super. nareszcie ktoś konkretnie napisał co i jak. Zastanawiałam się z moim Tomkiem czy to, ze chodziliśmy na katechezy w LO wystarczy. Teraz już wiem, że nie. Całe szczęście mamy jeszcze pół roku na te nauki. A wiesz może gdzie w Warszawie lub mazowieckiem można zrobić łatwe i przyjemne nauki weekendowe?

Dodaj komentarz